Haber

ABD’den Rusya’daki ‘Wagner isyanı’ ile ilgili ilk açıklama: Koordinasyon içindeyiz

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’da devlet ile Rus paralı grubu Wagner arasında yaşanan gerilime ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sosyal medya hesabından bir mesaj paylaşan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, mesajında ​​şu ifadeleri kullandı: “Bugün G7 ülkeleri dışişleri bakanları ve Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Dışişleri Yüksek Temsilcisi ile görüştüm. Rusya’da devam eden durumla ilgili Güvenlik Politikası Amerika Birleşik Devletleri, gelişmeler devam ederken, Müttefikler ve ortaklarla yakın temasta bulunmaya devam edecektir.”

Ne oldu?

Rus paralı asker grubu Wagner’in kurucusu Yevgeny Prigojin, Rus ordusunu Wagner’e saldırmakla suçladı ve misilleme yapmakla tehdit etti. Bu durum üzerine Federal Güvenlik Servisi (FSB), ‘silahlı isyan’ suçundan ceza davası açtı. Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Wagner’in kamplarına saldırı düzenlendiği tezi reddedildi. Bakanlık bu sabah yaptığı açıklamada, tüm Wagner savaşçılarını “tetikte olmaya” ve kolluk kuvvetleriyle iletişime geçmeye çağırdı. (DIŞ HABERLER)

susurlukhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu