Haber

BM, Taliban’ı kadınlara yönelik kısıtlamaları kaldırmaya çağırdı

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Taliban hükümetini bu kısıtlamaları kaldırmaya çağırdı ve Afganistan’daki kadın ve kız çocuklarına eğitim ve sivil toplum kuruluşlarında çalışma konusunda artan yasaklardan duydukları endişeyi dile getirdi.

Taliban yönetimi geçen hafta kadınların üniversiteye gitmesini ve sivil toplum kuruluşlarında (STK) çalışmasını yasakladı. BM’nin 15 üyeli Güvenlik Konseyi, kadınların eğitimine yönelik artan kısıtlamalardan “derin endişe duyduğunu” söyledi. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, son kısıtlamaların ‘kaldırılması gerektiğini’ söyledi.

Guterres, “Taliban’ın kadın ve kız çocuklarının istihdamı ve eğitimi üzerindeki son kısıtlamaları haksız insan hakları ihlalleridir ve iptal edilmelidir. Kadınları ve kız çocuklarını dışlama ve susturma eylemleri, Afgan halkının potansiyelinde muazzam acılara ve büyük gerilemelere neden olmaya devam ediyor.” söz konusu. BÜYÜK BÖLGEDE ÇALIŞMAZLARSA İNSANİ YARDIM DURDURULACAK BM Güvenlik Konseyi üyeleri Taliban’a şu çağrıda bulundu: “Güvenlik Konseyi üyeleri, Taliban’ın kadın ve kızların üniversitelere erişimini askıya aldığına dair haberlerden derin endişe duyuyor ve bu konudaki görüşlerini yineliyor. altıncı sınıftan sonra okulların tatil edilmesiyle ilgili derin endişe.” .

Güvenlik Konseyi, Afganistan’da BM yardımları da dahil olmak üzere insani yardımlarda kadınların önemli rol oynadığını belirterek, kadınların STK’larda çalışmasının yasaklanmasının ülkedeki insani yardımları sekteye uğratacağını ve bundan tüm ülkenin etkileneceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu