Haber

Çin Sözcüsü: ABD Tarafı ile Tayvan Yetkilileri Arasında Herhangi Bir Resmi Temasa Karşıyız

PEKİN, 4 Nisan (Xinhua) — Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy’nin tek Çin ilkesine ve Çin ile ABD arasındaki üç ortak deklarasyona bağlılığını ve Çin-ABD bağlarını ve bölgedeki barışını söyledi. Tayvan Boğazı’nın istikrara zarar vermemesi gerektiğini söyledi.

Mao açıklamayı Pazartesi günü yaptığı günlük basın toplantısında, Tayvan lideri Tsai Ing-wen’in ABD ziyareti sırasında McCarthy ile olası görüşmesi hakkındaki bir soruya yanıt olarak yaptı.

Dünyada tek bir Çin olduğunu ve Tayvan’ın Çin’in ayrılmaz bir parçası olduğunu hatırlatan Mao, “Çin tarafı, ABD tarafı ile Tayvan yetkilileri arasında her türlü resmi etkileşime ve temasa şiddetle karşı çıktığını sık sık vurgulamıştır.”

Sözcü, ABD Kongre Üyesi’nin tek Çin ilkesine ve Çin ile ABD arasında imzalanan üç ortak deklarasyona uyması, “Tayvan’ın bağımsızlığını” savunan güçlere yanlış sinyaller vermekten kaçınması ve Çin-ABD bağlarını, barışını ve istikrarını baltalamaması gerektiğini söyledi. Tayvan Boğazı’nda. .

Mao, “Çin, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumak için kararlı adımlar atacak” dedi.

halfeti-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu