Haber

Denemelere İlişkin Tarifeler Resmi Gazetede Yayımlandı

6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu kapsamındaki işlemlere ilişkin Tanık Fiyatı Tarifesi, Tüketim Avansı Tarifesi ve Hakem Fiyatı Tarifesi tebliğleri Resmi Gazete’de yayımlandı.

Gider avansı tarifesine göre, dava açılırken mahkeme veznesine yatırılması gereken gider avansı tutarı, davacı için ihbar bedelinin taraf sayısının beş katı, diğer işler için ise 250 lira toplamı olarak belirlendi. ve süreçler. Bildirim kapsamında, karar kesinleştikten sonra avans harcamasının kullanılmayan kısmı davacıya iade edilecektir.

Geçici hukuki savunma talebi için alınan masraf avansının kullanılmayan kısmı, karar verildikten sonra talep edilmesi halinde iade edilecektir.

Tanıklar için 60 ile 100 lira arası ücret

Hukuk davasında tanığa kaybettiği süreye göre 60 ila 100 lira arasında ödeme yapılacak.

Tanığın hazır bulunmak için seyahat etmesi gerekiyorsa konaklama ve yemek masrafları da karşılanacaktır.

Tanıklara ödenen ücret ve masraflar herhangi bir vergi, resim veya harça tabi olmayacaktır.

Hakem fiyatları belli oldu

Hukuk Muhakemeleri Kanunu kapsamında tahkim yoluyla ele alınan dava ve işlerde, tarafların hakem veya hakem heyeti arasında fiyatın belirlenmesi konusunda anlaşmaya varamaması veya tahkim sözleşmesinde bir karar bulunmaması veya Tarafların bu konuda yerleşik kurallara veya kurumsal tahkim kurallarına başvurmaması halinde, hakeme veya hakem heyetine 500 bin liraya kadar tazminat ödenebilecek. Uyuşmazlıklarda ücret tek hakem için yüzde 5, 3 ve daha fazla hakem için yüzde 8 olacaktır.

Bu fiyat, ilk 500 bin liradan sonraki 500 bin lira için tek hakem için yüzde 4, 3 ve daha fazla hakem için yüzde 7 olarak uygulanacak. Konusu 10 milyon lira ve üzerinde olan uyuşmazlıklarda ücret tek hakem için yüzde 0,1, 3 ve daha fazla hakem olması halinde ise yüzde 0,2 olacak.

Tahkim yargılamasının sona ermesi üzerine hakem ücretine hak kazanacaksınız. Birden fazla hakemin yer aldığı uyuşmazlıklarda ücret hakemler arasında paylaştırılacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu