Haber

Muş’ta meslek lisesi öğrencileri depremzedeler için soba üretti

Muş’ta meslek lisesi öğrencileri, öğretmenleri ile birlikte Kahramanmaraş’ta 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenenler için soba üretiyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın talimatıyla Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Metal Bölümü öğretmen ve öğrencileri, depremzedelerin ısınma ihtiyaçlarını karşılamak için çalışma yapıyor.

Okulun Metal Bölüm atölyesinde temin edilen malzemelerle çadırda kullanılmak üzere üretilen sobalar, AFAD’a uygun olarak sarsma bölgelerine gönderiliyor.

Çalışmaları inceleyen İl Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç, gazetecilere yaptığı açıklamada, depremden etkilenenlerin ihtiyaçlarını karşılamak için lise öğrencilerinin desteğiyle çadırda kullanılacak sobaları üretmeye çalıştıklarını söyledi. “yüzyılın felaketi” olarak tanımlanıyor.

Üretilen sobaların bir kısmını depremzedelere gönderdiklerini söyleyen Kıvanç, şunları kaydetti:

“Bakanlığımızın talimat ve takviyeleri ile Muş, Malatya ile kardeş il olarak seçilmiştir. Ürettiğimiz sobaları en yakın ilimiz olan Malatya şehrine gönderiyoruz. Burada emeği geçen idareci, öğretmen ve öğrencilere gönülden teşekkür ediyorum. Öğrencilerimiz vardiyalı soba üretmek için gece gündüz çalışacak.Bugüne kadar Adıyaman’a 70, Kahramanmaraş’ın Nurhak ilçesine 70 soba gönderildi.”

Metal Daire Başkanı Veysel Bulak, daha önce okul bünyesinde döner sermaye kapsamında üretim yaptıklarını belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın tüm illere ve depremzedelere soba üretimi için talimat gönderdiğini belirten Bulak, “Bu kapsamda okulumuzdaki deprem bölgesi için soba üretiyoruz. Öğrencilerimiz ile seri üretime başladık. Ortalama bir üretim yapıyoruz. günde 40 adet soba üretip AFAD İl Müdürlüğüne teslim ediyoruz.” söz konusu.

Metal bölümü öğrencisi Menderes Erim, “Öğretmenlerimiz ve arkadaşlarımızla birlikte depremden etkilenen vatandaşlar için soba üretiyoruz. Bu sobalar deprem bölgesine gönderilecek.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu