Ekonomi

New York borsası yükselişle kapandı

New York borsası, ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell’ın enflasyonla mücadele sürecinin başladığına dair açıklamalarının ardından günü yükselişle kapattı.

Kapanışta Dow Jones endeksi 260 puandan fazla yükseldi ve yüzde 0,78 artışla 34.156,69 puan oldu.

S&P 500 endeksi yüzde 1,29 artışla 4.164,04 puana, Nasdaq endeksi yüzde 1,90 artışla 12.113,79 puana yükseldi.

Fed Başkanı Powell’ın para politikasına ilişkin açıklamalarının ardından süreç gününün kapanışında piyasalarda olumlu bir seyir gözlendi.

Powell, Washington ekonomiKulübünde katıldığı tartışmada özellikle eşya sektöründe enflasyonla mücadele sürecinin başladığını ancak daha alınacak çok yol olduğunu belirtti.

Enflasyonla mücadele sürecinin biraz zaman alacağına işaret eden Powell, sürecin sorunsuz olmayacağını, muhtemelen inişli çıkışlı olacağını açıkladı. Powell, “Daha fazla oran artışı yapmamız gerekeceğini düşünüyoruz” dedi. söz konusu.

Fed Lideri Powell, 2023 yılının enflasyonda önemli düşüşler yılı olmasını beklediklerini kaydetti.

Geçen hafta açıklanan Ocak ayı istihdam raporunun “çok güçlü” olduğuna dikkat çeken Powell, “Bu kadar güçlü olmasını beklemiyorduk” dedi. değerlendirmesini yaptı. Powell, güçlü istihdam raporunun enflasyonla mücadele sürecinin neden zaman alan bir süreç olacağını düşündüklerini gösterdiğini belirtti.

Ayrıca Powell, bilgiler beklenenden güçlü gelmeye devam ederse faiz oranlarını daha da artırmaları gerekebileceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu