Haber

TDT ve BDT gözlemcileri, Türkmenistan’daki seçimleri “uluslararası standartlara uygun” olarak değerlendirdi

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) gözlemcileri, Türkmenistan’da 26 Mart’ta yapılan milletvekili, Halkın Maslahat ve yerel yönetim organları seçimleri için yapılan seçimleri “uluslararası standartlara uygun” olarak değerlendirdi.

Seçim gözlemcisi TDT Proje Yöneticisi Ersin Aydoğan, milletvekilliği seçimleri öncesi Türkmenistan Merkezi Seçimler ve Referandumlar Konseyi Lideri Gulmurat Muradov ile çeşitli kademelerde görüşmelerde bulunduklarını söyledi.

Milletvekili seçimlerinin yapıldığı 26 Mart’ta 8 sandıkta olduklarını belirten Aydoğan, “Yetkililerle yaptığımız ziyaretlerde ve görüşmelerde herhangi bir olumsuzluk veya seçmen müdahalesiyle karşılaşmadık” dedi. söz konusu.

Ziyaretleri sırasında katılımın oldukça yüksek olduğunu gözlemlediklerini ifade eden Aydoğan, “Seçimlerin bir gözlem görevi olarak Türkmenistan’ın yerel ve ulusal kanunları ile uluslararası standartlara uygun olarak yapıldığını söylemek mümkündür.” terimini kullandı.

Türkmen halkını başarılı seçimlerinden dolayı tebriklerini ileten Aydoğan, “Bundan böyle seçim sonuçlarının Türkmenistan ve Türk dünyası için hayırlı olmasını diliyoruz.” dedi.

BDT Genel Sekreteri Sergey Lebedev de “Seçim hazırlıkları oldukça sistematikti, Merkez Seçim Komitesi’nin zengin deneyiminin etkisi olduğu açık” dedi. söz konusu.

Lebedev, genel olarak seçimlerin ulusal maddelere ve uluslararası demokratik normlara uygun olarak açık ve serbest bir biçimde yapıldığını vurguladı.

Türkmenistan’da 26 Mart’ta yapılan milletvekilliği, Halk Maslahatı ve yerel yönetimler seçimlerini 80’e yakın uluslararası gözlemci izledi.

kocarliajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu