Ekonomi

Asya Borsalarında Satış Baskısı

Asya borsalarında satış dolu bir trend gözlendi.

Orta Doğu’daki çatışmalara ilişkin belirsizlikler nedeniyle küresel piyasalarda olumsuz seyir devam ederken, yeni haftada Asya hisse senedi piyasalarında satış baskısı da etkili oluyor.

Çin’de bazı şirketlere yönelik soruşturma açılması da satış baskısının güçlenmesine neden oldu.

Ülkedeki yetkililer, Apple’ın en önemli ticari ortaklarından biri ve ülkenin en büyük işvereni olan Foxconn hakkında soruşturma başlatırken, konuya ilişkin haber akışı da yakından takip ediliyor.

Öte yandan Japonya’da dolar/yen paritesi 150 seviyesini test ettikten sonra bu seviyenin hemen altında istikrar kazanırken, Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) para politikasında değişiklik yapıp yapmayacağına dair soru işaretleri artmaya devam ediyor.

Bugün Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,76 düşüşle 2.356 puana, Çin’de Şanghay bileşik endeksi ise yüzde 1,6 düşüşle 2.940 puana geriledi.

Japonya’da Nikkei 225 endeksi günü yüzde 0,83 kayıpla 30.999 puandan kapatırken, dolar/yen paritesi yüzde 0,1 artışla 149,9 seviyesinden işlem gördü.

Hindistan’da Sensex endeksi yüzde 0,3 düşüşle 65.180 puanda, Hong Kong’da Hang Seng endeksi ise yüzde 0,7 düşüşle 17.170 puanda bulunuyor.

kuluhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu